Skarpetki to obowiązkowa część garderoby każdego człowieka.

Rzadkim widokiem jest człowiek, który chodzi bez ubranych skarpetek (takim wyjątkiem na pewno jest Pan Wojciech Cejrowski). Skarpetki dzielimy na długie, krótkie, kolorowe, o jednolitym kolorze itd. Jest mnóstwo rodzajów skarpet, więc każdy potrafi znaleźć coś dla siebie. Prawidłowe dopasowanie skarpet do pozostałych części ubioru jest bardzo ważne, np. jeśli mamy zamiar iść na wesele naszego brata to lepiej do garnituru nie zakładać długich, kolorowych skarpetek w jednorożce. Mimo, że każdy z gości zauważyłby nasz komiczny strój to chyba lepiej jest wyróżnić się w inny sposób. Nasza dolna część garderoby często może nas uratować od zimna, gdy nadejdą te chłodnie dni z wielką chęcią założymy grube, długie, bawełniane skarpety, dzięki czemu będzie nam o wiele cieplej. Skarpety zastąpiły niegdyś używane onuce, czyli kawałek bawełnianej szmaty którą ludzie owijali sobie stopę

Trzeba przyznać, że skarpetki są o wiele bardziej wygodniejsze oraz, że szybciej się je nakłada. Skarpetki są wykonywane z różnych materiałów, od przeznaczenia skarpety zależy materiał, z którego jest zrobiona np. skarpetki sportowe, uniwersalne oraz garniturowe są produkowane głównie z bawełny natomiast skarpety specjalizowane (do butów górskich, narciarskich) z wełny. Długość skarpety też jest ważna, dzielimy je na zakolanówki (bardzo długie skarpety), podkolanówki (lekko krótsze od zakolanówek), standardowe (8 cm nad kostką) i stopki (skarpety ledwo wychodzące za kostkę). Aktualnie nikt nie wyobraża sobie garderoby bez skarpetek. Często chronią nas one od obtarcia dzięki czemu nie czujemy żadnego dyskomfortu. Czasami bywają też problemy z tą częścią ubioru, kiedy nasza pralka w tajemniczych okolicznościach nam je zjada, bardzo nie lubimy tego zachowania naszej pralki, lecz także w takich sytuacjach musimy sobie radzić, więc idziemy na bazar po kolejne pary naszych ulubionych skarpet.

Pamiętajmy, że dziurawe skarpety powinniśmy raczej wyrzucać niż nakładać je kolejny raz (ta rada dotyczy się raczej mężczyzn). 

Komentarze